YÜKLENİYOR..

ISPARTA Şehir Rehberi

ISPARTA Uçak Bileti ISPARTA Uçak Bileti ISPARTA Uçak Bileti

Isparta Uçak Bileti

Isparta'nın yerleşim tarihi,yazılı tarih öncesi bir dönem olan Paleolitik dönem ile başlamaktadır. MÖ 2000'lerde ise Pisidya bölgesi,Luvi ve Argova topluluklarının yerleşim alanıydı. Hititler siyasi bir güç olarak ortaya çıktıktan sonra yörede yüzyıllar süren çatışmalara karşılık Argova Ülkesinde kesin bir üstünlük kuramamışlardır. Bölgede sırasıyla,Frigler,Lidyalılar,Persler,Romalılar ve Bizanslılar egemenlik kurmuşlardır. 1390 yılında Osmanlı topraklarına katılan bölge Cumhuriyetin ilanı ile  vilayet olmuştur. Bir çok medeniyete  ev sahipliği yapmış olan şehrimizi uçak bileti alarak yakından görme fırsatı yakalayın.

Göller ve güller diyarı olarak bilinen ve halısı ile meşhur bir il olan Isparta'nın tarih öncesindeki ilk adı Saporda olarak bilinmektedir.Hititler tarafından bereket anlamına gelen Baris, Romalılar tarafından Psidia gibi isimlerle anılmış Türklerin bölgeyi işgali ile İsbarita ismini almış ve zamanla halk dilinde bugünkü Isparta olarak kalmıştır. Türkiye ve dünya çapında meşhur olan halı ve kilimleri ve dünyanın en kaliteli güllerinin yetiştiği  bir il olan Isparta aynı zamanda Türkiye'nin en büyük çimento fabrikalarından birine sahiptir. Mis kokulu güllerin ve lavantaların şehri sardığı bir kent olan Isparta tarihi ve doğal güzellikleri ile saklı bir cennet köşesidir. Antik kentleri, müzeleri,mağaraları,tarihi ve doğal yapılarıyla görülmeye değer bir şehir Isparta.

Bozulmamış doğal yaşam alanları,bol oksijeniyle temiz havasıyla Kızıldağ Milli Parkı,bu milli park içinde olan ülkemizin en uzun mağarası konumunda ki Pınargözü Mağarası,ülkemizin en büyük göllerinden biri olan ve bünyesinde Yeşilada ve Can Ada gibi iki güzel adayı barındıran Eğirdir Gölü,bölgenin kültürünü yansıtan eşyalar ve eserlerle dolu Isparta Müzesi,geçmişten kalan kalıntılarıyla görülmeye değer Antiocheia Antik Kenti,dağcılık,trekking ve yamaç paraşütü gibi sporların yapılabildiği Davraz Kayak Merkezi,bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış Eğirdir Kalesi,yürüyüş sevenlerin çok memnun kalacağı St. Paul Yürüyüş Yolu,şehrin en eski camilerinden biri olan Kutlubey Ulu Cami,Kovada Gölü Milli Parkı,Aya Baniya Kilisesi,Zindan Adası,Firdevs Paşa Cami,Atabey Ertokuş Medresesi,İnönü Mağarası,Adada Antik Kenti,Lavanta Vadisi,Yazılı Kanyon görmeniz gereken yerler arasındadır.

Akdeniz bölgesinde bulunan Isparta bulunduğu coğrafya ve buna bağlı olarak ev sahipliği yaptığı medeniyetlerin etkisinde oldukça zengin bir mutfağa sahiptir. Un,patates,tahin,çörek otu malzemelerinin kullanıldığı çayın yanında servis edilen Hamursuz,yöresel bir et yemeği olan Banak,gülü ile meşhur olmasından kaynaklı gülle yapılan Gül Şurubu, Gül Reçeli,Gül Lokumu,Gül Çayı, normal mantıdan biraz farklı şekilde yapılan Tatar Mantısı,daha çok çocukların ilk dışı çıktığında yapılan bir yemek olan Dirgit,yapımı basit lezzeti bol Su Peltesi,Kesmik Güllacı,Bakla Boranisi,yaz kış sofraların vazgeçilmezi Yufka Ekmeği,gülü kadar meşhur kahvaltıların vazgeçilmezi Kiraz Reçeli Isparta mutfağının olmazsa olmazlarındandır. Isparta uçak bileti alarak mis kokulu gül cennet bahçesine yola çıkabilirsiniz.