Diyarbakır Havalimanı Uçak Bileti

Diyarbakır Havalimanı Rehberi

Diyarbakır Havalimanı

1952 yılında faaliyete geçmiş olan havalimanı şehir merkezine  10 km uzaklıkta yer alır. İç hatlar ve dış hatlar seferlerine açıktır ve gün içerisinde 50 iniş ve 50 kalkış gerçekleşmektedir. Yoğun ve hareketli bir yolcu trafiğine  sahip olan havalimanı şehrin ekonomik kalkınmasını da olumlu yönde etkilemektedir.

Ulaşım

Havalimanı şehir merkezine çok yakın olduğundan ulaşımı da rahattır. Diyarbakır Belediyesi Toplu Taşıma Araçları, servisler,otobüsler,taksiler ve araç kiralama ile merkeze ulaşımınızı rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bundan dolayı Diyarbakır uçak biletinizi gönül rahatlığıyla temin edebilirsiniz.

Diyarbakır Şehir Rehberi

9 000 yıllık bir geçmişe sahip olan şehir  zamanında bir çok medeniyetin geçiş noktası olduğundan farklı kültürlere ait birçok yapı görebilmeniz mümkündür.Güneydoğunun Paris’i olarak bilinen Diyarbakır 2 milyona yakın nüfusuyla Türkiye'nin en kalabalık 12. şehri konumundadır.Şehirde bulunan mağaralara bakıldığında Yontma Taş Devrinden Cilali Taş Devrine uzanan kalıntılar görmek mümkündür.Şehrin neredeyse her tarafı surlarla çevrilidir. Diyarbakır'ın en önemli simgelerinden biridir surlar. Bu surlar  şehrin kısa bi özeti gibidir. Diyarbakır surları her yöne açılır şekilde kapıları vardır. Ve bunlar Mardin Kapısı, Urfa Kapısı, Su Kapısı,Harput Kapısı olarak adlandırılır.

Ziyaret Edilecek Yerler

Diyarbakır Surları, Ulu Cami, Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi, Ziya Gökalp Müzesi, Diyarbakır Kalesi, Malabadi Köprüsü,Behram Paşa Cami,Şeyh Mutahhar Cami,Diyarbakır Arkeoloji Müzesi, On Gözlü Köprü, Meryem Ana Süryani Kilisesi şehrin en önemli simgeleri halindedir. 

Konaklama Yerleri

Şehirde 3,4 ve 5 yıldızlı oteller yarım ve tam pansiyonlar kervansaray tarzında oteller mevcuttur. Şehir merkezinde isteğiniz bütçeye göre otel bulabilirsiniz

Yeme İçme

İçli Köftesinden, Cartlak Kebabına,Nuriye Tatlısıdan,  Patlıcan ve Kabak Meftunesine, ,Etli Eşkili Dolmasından,Kuru Dolmasına,Habeniskinden,Duvaklı Pilavına ,Kaburga Dolmasından  Lebenisine ayrıca şehrin en önemli simgelerinden biri olan Diyarbakır karpuzunu tatmadan kesinlikle şehri terk etmemenizi öneririz. Diyarbakır uçak biletinizi alarak bu saydığımız ve bunların yanında sayamadığımız birçok yemeği tadabilirsiniz. Mutfak kültürü bakımdan çok zengin olan Diyarbakır mutfağına şehrin çeşitli bölgelerindeki restoranlar aracılığı ile  ulaşabilirsiniz.

Alışveriş

Peynirciler Pazarı, Hasan Paşa Hanı,ve birçok Avm  bulunmaktadır.

Diyarbakır Havalimanı