Mardin Havalimanı Uçak Bileti

Mardin Havalimanı Rehberi

1999 yılında hizmete başlayan Mardin Havalimanın şehir merkezine uzaklığı 20 km olup  sadece iç hatlar uçuşu gerçekleşmektedir.

Ulaşım

Havalimanından şehir merkezine minibüsler taksiler ve özel kiralama araçları ile ulaşım sağlanmaktadır.    

Mardin Şehir Rehberi

Tarih boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış Türklerin,Kürtlerin,Süryanilerin,Arapların,Ezidilerin hep birlikte yaşadığı çok zengin bir geçmişe ve kültüre sahip bir şehirdir.Mardin, Venedik ve Kudüs’le birlikte dünya üzerinde tamamı SİT olan yapı dokusu bozulmamış üç kentten biridir. Farklı medeniyetlere  ev sahipliği yapması ve hepsinin saygı ve hoşgörü içinde yaşamasından dolayı ‘Dillerin Ve Dinlerin Şehri ‘ Olarak da adlandırılmaktadır. Eşsiz tarihi dokusu, camileri,kiliseleri,manastırları,ve gecesi ayrı gündüzü ayrı bir güzellikte olan taş evleri ile doğal bir açık hava müzesi görünümünde olmasından dolayı UNESCO Dünya Kültürel Mirasları Listesine aday bir kenttir.    

Gezilecek Yerler

Anadolu'nun en eski yapılarından biri olan Ulu Cami,çift kapılı Latifiye Cami,Kartal Yuvası olark da bilinen Mardin Kalesi,bir çok eseri bünyesinde barındıran Mardin Müzesi,Tarihin en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Dora Antik Kenti,Sabancı Kent Müzesi,Surur Hanı,Süryanilerin ikinci Kudüs olarak gördüğü Mor Gabriel Manastırı,Meryem Ana Kilisesi ve Patrikhanesi,şehrin kısa bir özeti gibi görünen meşhur Mardin Evleri,Mardin Sokakları,Deyrulzafaran Manastırı,Zinciriye Medresesi,Kırklar Kilisesi,Kasımiye Medresesi mutlaka görmeniz gereken yerlerdendir.  

Yeme-İçme

Nohut ile yapılan Genadir Çorbası,kışın sofralardan eksik olmayan Lebeniye Çorbası,İşkembe Dolması Olarak da bilinen Kibbe,Haşlamalı içli köfte olarak bilinen İkbebet,Kaburga Dolması,Sembusek(Kapalı Lahmacun),Dobo,Soğan Kebabı,Çağla Yemeği  olarak da bilinen Firkiye, Acin, Zingil, Kiliçe, Harire Tatlısı gibi  Mardin’in meşhur yemeklerini tattıktan sonra Mırra Kahvesini içmeden şehirden ayrılmayın. Herş eyi ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Mardin'e uçak biletinizi alıp gönül rahatlığıyla uçuşunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Konaklama

Şehir merkezinde bulunan 5 yıldızlı otellerin yanı sıra bütçeye uygun oteller ve pansiyonlar vardır. Ayrıca Eski Mardin’de yer alan konaklar,ve butik otellerde konaklama konusunda size yardımcı olacaktır. 

Alışveriş

Şehir turunuzu tamamladıktan sonra şehre özgü simgeler satın alabileceğiniz Bakırcılar Çarşısı,Kayseriye Çarşısı,Tellaliye Çarşısı,Ayakkabıcılar Çarşısı yanı sıra alışveriş merkezleri de mevcuttur.

Mardin Havalimanı